Něměcká doga

"Německá doga je vidět, ale není slyšet". Doga je klidná, vyrovnaná, nemá sklon ke zbytečnému poštěkávání. Vyznačuje se elegantním, lehce pérovaným pohybem. Vůči cizím lidem je nedůvěřivá. Pro členy rodiny je oddaným přítelem.
Velcí dogovití psi existovali vždy. Všichni tito psi nejsou však přímými předky našich německých dog. Asyřané, Římané, Alexandr Veliký (ten přivezl do Řecka tibetskou dogu) a další národy včetně Peršanů chovali a používali dogovité psy jako psy válečné. Ve středověku se dogovití psi používali hlavně k lovu velké zvěře. Na území Německa se již v sedmém století chovali velcí těžcí psi, kterým se říkalo býkohryzové, štváči, medvědí psi, psi na divočáky a podobně. V Anglii existovalo již v 16. století několik plemen, která můžeme považovat za přímé předky německé dogy. Patří sem mastif a irský vlkodav. S koncem monarchie poklesl i význam lovu, žádanějšími se stali velcí hlídací a společenští psi.

Klasifikace FCI

Německá doga patří podle FCI do skupiny 2. - pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.1 - Molossové, dogovití psi. Číslo standardu je 235 / 10.04. 2002 (Německo). Oficiální zkratka v ČR je ND.

Celkový vzhled
Německá doga se chová v několika barevných rázech - černá, černobíle skvrnitá, nyní je již uznán i šedý tygr dále žlutá, žíhaná a modrá. Oči dogy jsou středně velké, hluboko zasazené. Přednost mají oči tmavé, u harlekýna se připouští světle modrá nebo jiná neobvyklá barva. Uši jsou malé, trojúhelníkovité, vysoko nasazené a vztyčené. Ocas je dlouhý, u konce silný, ke špičce se zužuje, sahá jen k patám. Doga má velmi hluboký hrudník, vtažené břicho, silný hřbet a svalnatá bedra. Kohoutková výška feny je minimálně 72 cm, psa minimálně 80 cm.

 Povaha
Německé dogy jsou ideálními rodinnými psy. Neustále se snaží vyhovět svému pánovi. Do rodinné "smečky" se zařazují zcela harmonicky a na svého pána si vyvíjejí velmi intenzivní vazbu. Proto nejsou vhodné pro stálé držení v kotcích. Vůči dětem jsou velmi tolerantní a jsou pro ně dobrými společníky. Německé dogy jsou velmi citlivé, v tom se jim vyrovná jen málo plemen, velmi trpí i krátkým odloučením. Dovedou dokonale porozumět řeči těla svého pána. Pokládají se za jeho pravou ruku a jsou ochotny ho kdykoli bránit. Jsou sebevědomé, neohrožené, snadno ovladatelné, velmi učenlivé, bez agresivních projevů chování.

Duše německé dogy se podobá duši dítěte. Možnost jakékoliv podlosti je jí zcela cizí, agresivita se striktně váže pouze k obraně nebo nutnosti přežití. Naopak důvěra a láska vůči pánovi nezná mezí. Německá doga nepatří mezi rasy, které svého pána pouze respektují, německá doga svého pána miluje a uctívá, ať je jakýkoliv, bohužel. Lidé, kteří si proto dogu pořídí z nedostatečně uvážených nebo jednoznačně sobeckých důvodů, ji obvykle psychicky zcela zničí.

Proto prosím přistupujte k dogám jako k dalšímu členu rodiny jak kvůli velikosti tak povaze…

Majitelé a chovatelé německých dog určitě potvrdí, že doga už ve skutečnosti není pes, ale že je to stvoření v  půli cesty mezi člověkem a psem.

Péče
Protože už ve věku šesti měsíců prakticky nemůžeme dogu sami zvednout, měli bychom ji do tohoto věku seznámit s co největším počtem možných situací a míst.  Je rozumné chovat německou dogu ve městě v případě, je-li v blízkosti velký park použitelný jako výběh pro psy nebo je možnost procházky. Existují rozdíly mezi psi, kteří pocházejí z měst, a těmi, kteří jsou původem z venkova. Dogy, které žijí na uzavřeném pozemku, bývají často ostražitější, jejich kolegové z měst bývají naproti tomu lépe socializovaní. Což neplatí u naší chovatelské stanine jelikož naše dogy vyrůstali v centru města a vzhledem k tomu, že je bereme téměř všude sebou jsou dobře socializované.

Pro dogy, které mají žít se svým novým pánem ve městě, je velmi důležitý způsob odchovu u chovatele. Pokud štěňata vyrůstají v prvních týdnech svého života v nejužším rodinném kruhu, mají pak vynikající vztah ke člověku. Čím déle žijí štěňata v kotci, tím větší práci s jejich socializací mají jejich noví majitelé.
Péče o dogu není nijak náročná. Její srst je krátká, hladká, měkká a lesklá. Více času je potřeba k tomu, abychom doze poskytli dostatek pohybu. Denně by měla doga ujít na procházce zhruba 5 kilometrů, což přispívá k její kondici a zdraví a nedělají pak neplechu doma, ne nadarmo se říká unavený pes spokojený pes i páníček. Neměli bychom však opominout skutečnost, že náklady na držení a chov nejsou vzhledem k její velikosti nikterak nízké, hlavně v dospívání, kdy je ke kvalitní stravě někdo potřeba i dostatek doplňků stravy.

Srst německé dogy je nutné kartáčovat. Čím častěji, tím méně bude doma chlupů.

U německých dog se mohou objevit kostní nádory, dysplazie loketních a pánevních kloubů, ektropium, dogy skvrnité (výjimečně černé) mohou být, dnes již spíše sporadicky, postiženy jednostrannou nebo oboustrannou hluchotou. Dogy jsou jako ostatní velká plemena více náchylné k otočení žaludku (torze).

 

Povaleč nebo atlet

Moje dogy jsou každá trochu jiná původně jsem chtěla parťáka na sport a běhání což se mi povedlo na  100 % až s Elvírou. Ostatní psy jsou také aktivní, ale pohyb vyloženě nevyžadují, vyzkoušeli jsme téměř vše od poslušnosti, agility, dog dancing, až dog treking, jsou to parťáci takže je nadchne vše co mě, ale pokud zrovna není nálada nebo mi není dobře v poklidu si lehnou na pelíšky a vydrží i celý den prospat semnou.

Pakliže psi obecně vždy rádi volí to nejpohodlnější ležení, německá doga je tvor, který si na zem lehne jen v případě, že kolem není vůbec žádný nábytek k sezení nebo ležení. Pokud tam ale takový nábytek je, považuje za samozřejmost, že jej bude užívat. Pokud je nenaučíte, že na nábytek a návštěvy se nesedá nebo nelehá…

Proto by měli vždy mít v dosahu vždy nějakou deku nebo pelech takto těžcí psi, vyšlechtění navíc k velmi krátké srsti, mají, pokud leží na tvrdé podložce, velké sklony ke vzniku nehezkých otlaků, odřenin až proleženin. Proto také snadno rozeznáte dogu spící na tvrdém od dogy, která má zajištěné láskyplné podmínky držení.

 Ideální je proto vlastní dvojkřeslo, menší gauč, nebo vlastní postel, a to bez přehánění.

Německá doga se dá vycvičit pouze láskou. Tvrdými donucovacími prostředky a tresty se nic nezmůže. Německá doga se snadno urazí a zatvrdí. Se základním výcvikem je potřeba začít co nejdříve, než doga vyroste. A to samozřejmě hravou formou! Je nutné počítat s delším reflexním obloukem než např. u ovčáků a dobrmanů. Dejte povel a počítejte 21, 21 a pak se dočkáte provedení cviku J

 Doga by vůbec neměla být držena venku bez pečlivě zateplené boudy nebo kotce a psům musí být zajištěn dostatečný sociální kontakt a dostatek pohybu. Jinak opravdu psychicky trpí.

Převoz 

Problém nastává ve chvíli, kdy byste chtěli německou dogu „nacpat" do osobního automobilu velikosti trabant. Pro německou dogu budete potřebovat prostorný kufr - vozit ji na zadním sedadle je sice možné, ale musíte počítat se zabezpečením sítí nebo popruhy. A německá doga na sedadle spolujezdce - to už je vyslovený hazard.

Snad jsem zde popsala nejzákladnější v případě jakýchkoliv dotazů mne neváhejte kontaktovat doga je opravdu individualista a nedá se zaškatulkovat jako většina dalších plemen psů.